Ogólnie Wszystko zaczęło się 26 kwietnia 2007 roku, w 21 rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Jako skrupulatni studenci Politechniki Warszawskiej wykazaliśmy wiele inicjatywy, by po latach odkryć prawdę dawnych wydarzeń. Fora internetowe, archiwalne artykuły, felietony środowisk naukowych, często podają sprzeczne informacje.
 
Jakie są przyczyny katastrofy?
W jakim stopniu były niebezpieczne i są teraz skutki pożaru elektrowni?
Jaka jest wartość promieniowania w pobliżu elektrowni?
Czy ludzie żyją i pracują w strefie?
Jakie są obecne plany wobec zabudowanego bloku elektrowni?
Dlaczego wciąż ukrywane bądź przeinaczane są istotne fakty dotyczące Czarnobyla?
   
Na te i wiele innych pytań nie mieliśmy jednoznacznych odpowiedzi. Postanowiliśmy nawiązać współpracę z Polskim Towarzystwem Nukleonicznym, by usłyszeć prawdę od ludzi, którzy zajmują się tą dziedziną od wielu lat, którzy nie są skażeni polityczną propagandą, ani medialnym lękiem.

Przejęliśmy inicjatywę i stworzyliśmy sobie możliwość, aby na własne oczy odczytać wartość promieniowania na mierniku w "strefie 0", zrobić zdjęcia opuszczonego miasta Prypeć, znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania oraz przeżyć niepowtarzalną przygodę. 
Okazało się, że jeden wyjazd to za mało, a problematyka ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Postanowiliśmy kontynuować nasze wyprawy naukowe i organizację spotkań informacyjnych. 

Jesteśmy grupą pasjonatów, interesującą się tematem awarii reaktora nr 4 i skutkami jakie ona spowodowała. 
Przez 10 lat byliśmy w Czarnobylu ponad 70 razy. 
Gdy na YouTube wpiszecie "Czarnobyl", filmy, które mają najwięcej wyświetleń, powstały właśnie podczas naszych wypraw. 
M.in. TubeRiders, MocnyVlog, UrbexHistory, ale też TVN, TVP, Onet - oni wszyscy byli tam razem z nami. 

Dr Marek Rabiński, członek Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego oraz pracownik Narodowego Centrum Badań w Świerku, w Strefie był po raz pierwszy już w latach 90-tych i zna odpowiedź na prawie wszystkie związane z nią pytania. 
W naszych wyjazdach często biorą również udział inni pracownicy NCBJ oraz osoby zawodowo lub hobbystycznie związane z energią jądrową. 
Nie oznacza to, że wyjazd jest tylko dla naukowców. Wyjazd jest dla wszystkich (z małymi ograniczeniami). Uczestnictwo naukowców gwarantuje, że wyjazd jest bezpieczny dla zdrowia. 

Chcesz zobaczyć Czarnobyl na własne oczy? Pojedź tam razem z nami!

Siergiej na Bloku nr 3
Mailing Aby otrzymywać informacje o nowościach podaj adres email: 

StrefaZero.org © 2008-2015
Hosting: Hostname.pl